Okolice

Home > Okolice

Biały Dwór - idealne miejsce do relaksującego wypoczynku

Chcesz uciec od miejskiego gwaru? Szukasz ciszy i spokoju?

Pozwól się oczarować pięknym lasom i malowniczym, nadwiślańskim dolinom wokół Białego Dworu

Postrzępione, pocięte jarami, wysokie zbocza pradoliny Wisły. A gdy już będziesz miał dosyć podziwiania przyrody, możesz wybrać się na spotkanie z fascynującą historią. Jesteś bowiem prawie w samym centrum niegdysiejszego państwa zakonu krzyżackiego. Stąd jest zaledwie 8 km do starego, biskupiego Kwidzyna, a nieco ponad 30 km do byłej siedziby wielkich mistrzów zakonu w Malborku.

Spotkanie z fascynującą historią na wyciągnięcie ręki!

Nie zapomnij odwiedzić Białej Góry, gdzie leniwy Nogat oddziela się od Wisły. Obejrzysz nie tylko XIX-wieczne śluzy, ale także dowiesz się dlaczego na starych sztychach zamek malborski 'stoi' na wodzie.

A gdy przy dobrej pogodzie popatrzysz z dworskiego parku na zachód, w stronę Wisły, dostrzeżesz na jej przeciwległym brzegu potężną sylwetkę komturskiego zamku w Gniewie.

To jedna z niewielu średniowiecznych warowni, która nie jest martwym muzeum. Tam możesz odbyć wędrówkę w przeszłość, poznać życie mieszkańców zamku w minionych wiekach

Żegnając się z Gniewem, warto nadłożyć jeszcze kilkanaście kilometrów i odwiedzić stary Pelplin z monumentalnym kompleksem byłego opactwa cystersów

Katedra w Kwidzynie

Pruski gród został opanowany przez krzyżaków już w 1233 r. Na początku XIV w. na skraju nadwiślańskiej skarpy stanął zamek kapituły pomezańskiej. W latach 1343-55 dostawiono doń katedrę, tworząc - wraz z ufortyfikowanym przedzamczem - jeden wielki zespół obronny. Przyzamkowa osada już w 1254 otrzymała prawa miejskie. Do 1525 r. stolica biskupstwa pomezańskiego. Zamek został częściowo rozebrany w latach 1772-98. Obecnie mieści się tu muzeum. Warto także zobaczyć: gotycką katedrę św. Jana Ewangelisty, fragmenty średniowiecznych murów obronnych i klasycystyczny pałac Wilhelma Fermora, zbudowany w latach 1757-1763

 • full-furnished

 • paint

Zamek w Gniewie

Już w XI wieku istniał tu spory gród Pomorzan. Na początku XIII w. stał się własnością cystersów z Oliwy, a od 1276 r. znalazł się w rękach krzyżaków. Budowa zamku murowanego rozpoczęła się około 1282 r. W piętnaście lat później przyzamkowa osada otrzymała prawa miejskie. XIV w. to okres szybkiej rozbudowy - w obrębie murów miejskich stanęły m.in. kościół i ratusz. Od 1466 r., po zawarciu Pokoju Toruńskiego, Gniew ponownie znalazł się w granicach Polski. Oprócz samego zamku, który dzisiaj tętni imprezami, nawiązującymi do dawnych dziejów (turnieje rycerskie, inscenizacje batalistyczne, pokazy kucia, tkactwa, garncarstwa itp.), warto także zobaczyć: kościół św. Mikołaja z XIV w., średniowieczne kamienice z podcieniami, XIX-wieczny ratusz, na fundamentach z XIV w., średniowieczny układ miasta z odcinkami murów obronnych

 • full-furnished

 • paint

Zamek w Sztumie

Niewielkie miasteczko na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Zamek, którego budowę rozpoczęto około 1326 r., zachował w dużej części układ starego grodu pruskiego, zdobytego jeszcze w 1236 r. przez Hermana von Balk. Górowała nad nim siedmiokondygnacyjna wieża, zwana w przekazach Więzienną. Był siedzibą wójtów podległych bezpośrednio komturowi Malborka. Przyzamkowa osada otrzymała prawa miejskie w 1416 r. Ze średniowiecznej warowni do dzisiaj przetrwały m.in. brama wjazdowa, spore partie murów i częściowo wieża Więzienna. Warto także zobaczyć: fragmenty miejskich murów obronnych (XV w.) i kościół św. Anny z przełomu XV/XVI w.

 • full-furnished

 • paint

Forteca w Malborku

Kompleks zamkowy nad Nogatem jest uważany za jeden z najświetniejszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencjonalnej na świecie. Budowa rozpoczęła się około 1274 r. Pod koniec XIV w. cały zespół składał się już z trzech potężnych zamków - Wysokiego, Średniego i Niskiego - oraz ufortyfikowanego miasta (prawa miejskie od 1286 roku). W latach 1309-1454 Malbork był stolicą państwa zakonnego. Dzisiaj jest to wielki zespół muzealny. Oprócz samego zamku warto także zobaczyć: ratusz gotycki z końca XIV w., XV-wieczny młyn wodny, średniowieczne mury miejskie z bramami Garncarską i Sztumską i późnogotycki kościół Św. Jana.

 • full-furnished

 • paint

Biała Góra

Malownicze i trochę dzikie miejsce. W średniowieczu jedna z ważniejszych przepraw z Pomorza do krainy Prusów. Gdzieś w okolicy był legendarny Zantyr, nadany misyjnemu biskupowi Chrystianowi. Tu też odgałęzia się Nogat, dając początek delcie Wisły. Częste i gwałtowne zmiany rozdziału wód miały duży wpływ na sytuacje ekonomiczną miast zależnych od rzeki - głównie Gdańska i Elbląga. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że jeszcze na początku XVI w. prawie 87 proc. wody trafiało do Nogatu. Ale już w kilkadziesiąt lat później Nogat zaczął wysychać i w 1553 r. musiano przekopać pierwszy kanał w okolicach Białej Góry, żeby ratować żeglugę do Elbląga. Dzisiaj Nogatem płynie zaledwie nieco ponad 3 proc. wiślanych wód. Świetny punkt widokowy.

 • full-furnished

 • paint

Gród pruski w Prabutach

Ten stary gród pruski dostał się w ręce krzyżaków w 1236 r., a na mocy bulli papieskiej z 1243 r. został przekazany biskupom pomezańskim. Już w 1277 r. rozpoczęto wznoszenie zamku, mającego być rezydencją biskupa i jego urzędników. Prawa miejskie od 1330 roku. W tym czasie osada była już otoczona murami. Budowę kościoła, wzorowanego na katedrze kwidzyńskiej, rozpoczęto w połowie XIV wieku. Po sekularyzacji państwa zakonnego w 1525 r. miasto straciło na znaczeniu. Zamek nie przetrwał do naszych czasów, ale z dawnej zabudowy zachowały się m.in.: gotycki kościół św. Wojciecha, odcinki murów obronnych z bramą Kwidzyńską (1330) i fragmenty XVIII-wiecznych wodociągów.

 • full-furnished

 • paint

Katedra w Pelplinie

Opactwo cystersów powstało w 1276 r. Podstawą było nadanie księcia Sambora z 1258 roku dla klasztoru w Doberanie, potwierdzone przywilejem księcia Świetopełka z 1260 r. Kościół był budowany etapami od końca XIII w., równolegle stawiano zespół klasztorny. Od 1308 r. pod władzą krzyżacką. Kasacja opactwa nastąpiła w 1823 r. W rok później, gdy Pelplin został siedzibą biskupstwa diecezji chełmińskiej, pocysterski kościół przekształcono w katedrę. Oprócz samej katedry, warto także zobaczyć: kościół farny Bożego Ciała z XV w., gotycki zespół klasztorny, XIX-wieczny pałac biskupi nad Wierzycą i zbiory sztuki średniowiecznej w muzeum diecezjalnym

 • full-furnished

 • paint

Stanowimy doskonałą bazę wypadową szczególnie dla miłośników historii!

  Jesteś zainteresowany pobytem w Białym Dworze?

  Skontaktuj się z nami i zarezerwuj pobyt. Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz odpowiemy na Twoje pytania.